Práca s vodou - tvorba jazierka, dažďovej záhrady, swejlu

Kategória
Permakultúra a prírodné záhrady
Dátum
2016-04-16 08:30 - 2016-04-17 12:00
Miesto
Ekocentrum Bylinka pod Lipkov
991 42 Hrušov 435 (okres Veľký Krtíš), Slovakia

Radi by ste sa naučili lepšie pracovať s dažďovou vodou, ktorá prichádza na Váš pozemok? Chceli by ste si prakticky odskúšať tvorbu jazierka a dažďovej záhrady, ktoré pomáhajú zachytiť vodu na pozemku a dodávajú záhrade výrazne estetický charakter.

Dažďová záhrada je terénna depresia určená na zber a postupné uvoľňovanie vody do pôdy. Na workshope si ozrejmíme dimenzovanie, dizajnovanie a postup realizácie tak , aby ste boli  schopní samostatne si tento typ trvalkového vsakovacieho záhonu vytvoriť u vás doma.

Jazierko nie je nádrž na vodu, je to ekosystém, ktorý žije! Na workshope si objasníme princípy dizajnovania, dimenzovania a postup realizácie ako aj rozdielne prístupy pri tvorbe biokúpacích jazier, nádrží na zavlažovanie, rybníkov a jednoduchých jazierok pre záhradu. Počas workshopu zrealizujme jazierko od momentu zakladania epdm fólie až po výsadbu a úpravy okolia.

 

Swejly (prielohy) sú plytké podlhovasté terénne priehlbiny, ktoré sú určené na zber dažďovej vody. Ich hlavnou funkciou je nechať vodu vsiaknuť do pôdy a umožniť znečisťujúcim látkam usadiť a prefiltrovať sa. Cieľom nie je, aby boli permanentne naplnené vodou, ale aby podporili akumuláciu vody počas dažďa a aby ju zdržali na pár hodín kým vsiakne do podložia.

 

Program kurzu:

 

1. deň: sobota - prebieha v areáli ZŠ Hrušov

Začíname o 8:30 teóriou o vodozádržných opatreniach, ktoré bude trvať cca 1 hod. Následne pristúpime v samotnej realizácii jazierka, dažďovej záhrady a zelenej strechy na altánku. Program bude prebiehať do 18:00, s hodinovou prestávkou na obed a krátkymi prestávkami na občerstvenie sa.

 

2. deň: nedeľa - prebieha na lazoch Skorinské u Mariána

Začíname o 8:30 krátkou prechádzkou po Marianovom pozemku, kde nás oboznámi so svojimi plánmi do budúcna, v ktorých počíta aj s realizáciou permkultúrnych prvkov. Popri prechádzke si preberieme krátku teóriu o swejloch. Následne sa priamo v teréne budeme venovať: dôvodom realizácie, vytýčení - smerovaní swejlov, vhodnosti na danom mieste, ako by mal vyzerať, využití priestoru medzi swejlami.

 

Kurz realizujeme vďaka podpore EEA grants a grantov EHP, v súvislosti s realizáciou projektu " S Modrou školou k lepšej klíme ".

 

Lektori:            Ing. Patrícia Černáková, DPD.    a    Marián Nagy        

 

Cena kurzu:    dobrovoľný príspevok        

 

Profil lektorov:

 

Ing. Patrícia Černáková, DPD.

V roku 2003 ukončila štúdium záhradnej a krajinnej architektúry na FZKI SPU v Nitre. Od roku 1994, kedy absolvovala svoj prvý kurz permakultúry, aktívne pracuje na šírení myšlienok permakultúry ako aj lektorovaniu kurzov permakultúrneho dizajnu. Založila formy Zdravé záhrady, ktorá sa venuje prevažne navrhovaniu verejných a súkromných pozemkov pomocou permakultúrneho dizajnu, lektorovaniu kurzov a prednášaniu na témy permakultúry a komunitného plánovania.

 

Marián Nagy

Je jedným z novolazníkov na hrušovských lazoch. Na svojom 5 ha pozemku sa snaží o realizáciu permakultúrneho dizajnu.

 

Ubytovanie:

Možnosť prespať v Ekocentre Bylinka za poplatok 5,- eur alebo sa ubytovať U Bara Jana, prosím píšte, volajte priamo p. Fischera:  http://ubaranajana.sk/

 

Strava:

V prípade záujmu zabezpečíme obed za poplatok, prosím hláste sa - píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 
 

Všetky termíny

  • Od 2016-04-16 08:30 do 2016-04-17 12:00
 

Powered by iCagenda

Marec 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31